Blog > Komentarze do wpisu
Muzyczny potop

czyli w jaskini popkulturowego lwa

O tym, że jestem radiowcem - maniakiem, wiedzą chyba wszyscy. Radio jest największą, częściowo odwzajemnioną miłością mojego życia, potrafię żyć kilka lat bez telewizora ale ani jednego dnia bez radia. Radio towarzyszy mi również na Wyspie, słucham wszystkiego, co wpadnie w ucho - stacji mówionych, muzycznych... A że Wielka Brytania jest dla światowej radiofonii sztandarowym krajem, bardzo istotne jest, co się tu gra - bo cała reszta radiofonii za chwilę zrobi to samo.

Piosenek śpiewanych w językach innych niż angielski słyszałem tu bardzo niewiele. Kilka francuskich, jak Joe le Taxi czy Je t'aime - moi non plus, rzecz jasna nie w BBC, bo tam ten utwór jest dalej zakazany, hiszpański standard Porque te vas, raz nawet rumuński szlagier sprzed czterech lat Dragostea din tei - i to wszystko.

Znacznie lepiej jest z zespołami spoza Wysp, śpiewającymi po angielsku. USA, Kanada (choćby znakomity Bryan Adams), Australia czy Irlandia to naturalne źródło muzyki i własciwie nie ma się nad czym rozwodzić. Ciekawie robi się dopiero, gdy przyjdzie nam szukać krajów, gdzie angielski nie jest językiem urzędowym. Zgadnijcie, jaki kraj wybija się na pierwsze miejsce? Zagadka nie jest bynajmniej trudna, chodzi o Szwecję. Zaczęło się rzecz jasna od ABBY, później Herreys, Roxette, Ace of Base... Szwedzkie piosenki grane sa niespostrzeżenie, a ich siła razenia polega na tym, że rzadko który Anglik zdaje sobie sprawę, że słucha muzyki spoza angielskiego kręgu językowego.

Poza ABBĄ oczywiście. Nikomu nie przeszkadza nie do końca angielski akcent Anny, a piosenki kwartetu znają wszyscy. Do tego stopnia, że album ABBA - Gold znów jest na pierwszym miejscu brytyjskiej listy. Nie do końca jest to przypadek, kolejny boom na Szwedów zawdzięcza się udanemu filmowi "Mamma Mia" z Pierce Brosnanem i Meryl Streep. Czyżby tylko to? Nie sądzę. Fenomen ABBY polega na tym, że ich utwory, przy całej prostocie i małym zaangażowaniu intelektualnym słuchacza urzekają prostymi melodiami, aranżacjami, które upływu lat nie brzmią zbyt archaicznie, a nade wszystko czymś, co można nazwać charyzmą śpiewu Anny i Fridy. Można zaryzykować, stwierdzenie, że ABBA to taki mercedes wśród muzyki pop - ładnie i wdzięcznie się starzeje. Czego nie można powiedzieć o wielu innych grupach pop - nie wymienię, aby nie obrazić.

Na czym jak na czym, ale na muzyce pop w kraju beatlesów i Stonesów wszyscy się znają. Tym bardziej wypada docenić popularność mamuta po latach.

ABBA po latach. fot. http://www.popculturebuzz.com

 

Wydarzenie kluczowe dla grupy - i dla światowej muzyki. ABBA na Eurowizji.
Piosenka uważana powszechnie za największy przebój Szwedów - popularna zwłaszcza w Anglii.
niedziela, 10 sierpnia 2008, kicior99

Polecane wpisy

  • Mały eksperyment

    czyli wrażenia z Glastonbury Miejsce niemal święte dla Anglików. Tu rzekomo miał bywać - i zginąć król Artur, tu utworzono najstarszy zakon w Anglii, powstały w

  • Lato z detektywem

    czyli co nieco o angielskich kryminałach Czy umiecie wymienić choćby jednego polskiego policjanta znanego nie tyle z łapania rzeczywistych przestępców ile posta

  • Jak stałem się małym chłopcem

    czyli nagły powrót do krainy dzieciństwa Dawno nie byłem w sklepie z zabawkami. Wiek, o którym już Mickiewicz pisał w Dziadach (a imię jego...) i brak potomstwa

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: gagatka_gagatka, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/08/14 22:33:09
Jako wieloletnia fanka ABBY dziękuję za tę notkę.;)
-
Gość: vitek, *.leed.cable.ntl.com
2008/08/18 19:47:27
ABBA rulez forever! Słuchając ich piosenek aż dziwnie jest gdy zrealizujesz :) sobie że postały tyle lat temu. I niemal każdy kawałek jest świetny, jakże to inne od dzisiejszych one hit wonders. Podobne odczucia mam słuchając Beatlesów
-
2008/08/19 11:52:24
ech , pamietam te złote czasy ABBY...
a mnie szczególnie przypadło do gustu BBC 1xtra
-
Gość: Lechu, *.cust.tele2.se
2008/08/21 01:54:37
A dlaczego Agnetha to dla Anglikow Anna ?
-
2008/08/21 21:31:15
Wymawiać im się nie chciało. ;)
-
Gość: misior33, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/08/27 20:39:44
Pewnie dlatego że za bardzo przypomina francuskie 'Agnes' a Angole jak wiadomo nie lubią żabojadów.

Najlepsze Blogi
Blog edytowany na licencji:
Teksty i fotografie autora udostępnione na licencji cc-by-sa-3.0. Można je dowolnie kopiować i modyfikować, publikując informacje o autorze i odnośnik do tej strony, za wyłączeniem zastosowań komercyjnych. Wszelkie modyfikacje tekstów i zdjęć także muszą być rozpowszechniane na tej samej licencji. W pozostałych przypadkach obowiązują licencje podane pod materiałami.
Google PageRank Checker

Blog ze stajni: