Blog > Komentarze do wpisu
Zaglądamy Anglikom do kanapek

czyli Wielkanoc cały rok

Angielskie sklepy spożywcze długo kryły dla mnie wiele tajemnic, wstyd sie przyznać, ale do tej pory nie wszystko jest dla mnie jasne, mimo że na Wyspie mieszkam już kilka lat. Nie są jasne na przykład sterty sprzedawanych kanapek. W Polsce, aby kupić kanapki, trzeba się wybrać na dworzec, gdzie indziej sa po prostu nieosiągalne. Czyżby nie było na nie popytu? Przeciętny angielski supermarket sprzedaje ich dziennie kilkaset. Z moich szacunków wynika, że w 35-tysięcznym Bridgwater sprzedaje się dziennie do 3 tysięcy sandwiczów.
Z ręką na sercu przyznam się, że i ja dość często padam ofiarą własnego lenistwa i zamiast smarować chleb i obkładać go jak mama nauczyła, z radosną beztroską wyciągam rękę po gotowe. I mam coraz mniej wyrzutów sumienia. O ile kiedyś taką kupioną kanapkę zjadałem chyłkiem, żeby za dużo osób nie widziało, jaki ze mnie leń, obecnie wyciągam je bezceremonialnie na stół. Ma to swój plus – nie jestem aspołeczny i przyczyniam się do szybszego obrotu pieniądza w branży spożywczej, daję ludziom pracę i w ogóle zasługuję na laurkę.
A co na kanapkach? Prawdę mówiąc wybór nie jest oszałamiający. Najbardziej polubiłem kanapki z jajkiem i boczkiem, jadalna jest także kombinacja tuńczyk – kukurydza. Popularny zestaw, zwany tu BLT (boczek – sałata – pomidor) nieco mniej mi podchodzi, bo pomidory rozciapane są jakoś. Oczywiście i w Anglii lubi się "ogólnoświatowy" zestaw szynka – musztarda czy szynka – ostry ser typu cheddar. Ortodoksi zaraz zapytają: a gdzie elementy odżywcze? Już spieszę z odpowiedzią. O ile w Polsce posypuje się wszystko co się da pietruszką, tu zastępuje ją rzeżucha. Troszkę te łodyżki się ciągną, ale zawsze jest świeża, chrupiąca i pachnąca. Coś, co u nas przechodzi tylko na Wielkanoc, tu się cieszy zasłużoną sławą. I dobrze bo w tej niepozornej roślince siedzi połowa układu Mendelejewa - i to ta lepsza połowa…

Przepis na pastę kanapkową po angielsku

2 jajka
40 g masła
10 g rzeżuchy
Jajka ugotować na półtwardo, po czym posiekać je drobno. Zmieszać z masłem i obcietą rzeżuchą tak, aby poszczególne roślinki były rozróżnialne, Nie siekać rzeżuchy!

Kanapka z jajkiem i rzeżuchą. (fot. shelikesherfood.files.wordpress.com)

Watercress

Water cress czyli popularna w Anglii wielkolistna odmiana rzeżuchy. Do kanapek nasaje się wyśmienicie, a jeszcze l;epiej smakuje w surówkach wielowarzywnych. (fot. heartwormfree.com)

wtorek, 09 września 2008, kicior99

Polecane wpisy

  • Anglicy nie gęsi i swój ser mają

    czyli dyskretny urok pleśni Ta sytuacja stoi mi przed oczyma jakby wydarzyła się przed chwilą. Był rok 1981, tuż przed stanem wojennym. Młodszy brat, wysłany do

  • Śniadanie za funta

    czyli niedzielne rozterki Sklepy w Anglii w niedziele czynne są w zasadzie od dziesiątej do szesnastej - dotyczy to dużych supermarketów. Dla kogoś, kto wrócił

  • Ostatni etap wtajemniczenia

    czyli wystrzałowa kiełbasa Wczoraj doszedłem do wniosku, że przeszedłem ostatni etap integracji. Miejscem tak wstrząsającego odkrycia był hipermarket ASDA, dokł

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2008/09/09 09:10:21
Kanapka z pastą z tuńczyka i kukurydzy pycha :) Mam koleżankę która pracowała w barze kanapkowym w Londynie i jak ją odwiedzaliśmy tam to zawsze coś dla nas dobrego zrobiła. W Czechach gdzie teraz mieszkam też lubią gotowe kanapki (trochę inne niż te angielskie).
-
kicior99
2008/09/09 09:54:04
W Czechach rządzą pyszniutkie sałatki :) W Anglii natomiast jest głównie coleslaw i nieciekawa sałatka z ziemniaków :(
-
2008/09/09 10:14:26
Co kraj to obyczaj.Kazdy ma swoje zwyczaje.Nawet w sporządzaniu kanapek i tego co w nich(sandwicze) lub na nic(tartinki) jada.U nas w Polsce zwykle kanapki z jednej kromki oblozone czym sie da:szynka kielbasą ,pomidorem ,ogorkiem jajkiem iit.p oraz obowiązkowo salatą ,pietruszka i rzezuchą.
Nie rozumie tylko dlaczego ta ostatnia jezeli jest uzywana do past nie moze byc siekana.
-
kicior99
2008/09/09 10:16:42
Ze względu na konsystencję. Uroda takiej kanapki polega na ciągnących się łodyżkach :) Poza tym, rzeżucha niepocięta później traci aromat, oparty na bardzo lotnych olejkach eterycznych. Po ludzku mówiąc - dłużej zachowuje świeżość.
-
2008/09/09 10:45:26
Co do świeżości.Co sklepy robia z kanapkami,ktorych nie uda im sie sprzedać.Bo rozumię ,że codziennie musza byc zwieze,jeśli nie chcą stracic reputacji.
-
Gość: kuba, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/09/09 14:32:27
Nabrałem ochoty na tą wielkolistna rzeżuche. Po krotkim poszukiwaniu w sieci odkryłem, ze ten watercress jest znany w Polsce jako rukiew wodna. I co ciekawe, jest pod ochrona. Szkoda, myslalem ze nie bedzie problemu z domowa hodowla tej rukwi ;)
-
kicior99
2008/09/09 17:25:42
Zainteresowałem się tą roślinką szerzej. Niezłe ziółko - do tego stopnia że opiszę je szerzej. Podałbym nawet przepis na moją ulubioną sałatką, cóż z tego, jak w Polsce nieosiągalna...
-
2008/09/10 13:27:53
To nic będziemy jeść kanapki i sałatki z dostępnymi rzeżuchami.
A wracając do sandwiczów i ich popularnosci w Anglii to dzieki pewnemu angielskiemu dyplomacie Lorda Johna Montagu Sandwich,ktory bedąc zapalonym amatorem gry w karty,kazałpodawac do gry tego rodzaju kanapki,aby posilic sie nie przerywając gry.
-
Gość: Randybvain, *.in-addr.broadbandscope.com
2008/09/10 19:44:46
Wolę własne.
Ale jak kupuję, to egg and tomato. W ogóle to uwielbiam te z Upper Crust.
-
kicior99
2008/09/10 20:06:01
Te z upper crust to w ogóle legenda i rekord świata - są w chrupiącej bagietce. Ale kaleczą podniebienie...
-
Gość: , *.dynamicg.pl
2008/09/12 11:17:42
Egg, Mayo and watercress to poezja smaku. Albo z cheddarem. Juz wole wszędobylskie angielskie kanapki niż dworcowe i sklepowe były z serem dostępne w Polsce.

Najlepsze Blogi
Blog edytowany na licencji:
Teksty i fotografie autora udostępnione na licencji cc-by-sa-3.0. Można je dowolnie kopiować i modyfikować, publikując informacje o autorze i odnośnik do tej strony, za wyłączeniem zastosowań komercyjnych. Wszelkie modyfikacje tekstów i zdjęć także muszą być rozpowszechniane na tej samej licencji. W pozostałych przypadkach obowiązują licencje podane pod materiałami.
Google PageRank Checker

Blog ze stajni: