Blog > Komentarze do wpisu
Owca to niezła kosiarka

czyli uciekam przed mundialem

 

Urlop mi się kończy, więc trzeba gdzieś pojechać. Tym razem postanowiłem chwycić byka za rogi i wdrapać się na wyjątkowo ambitną górę - Glastonbury Tor. Jest ona przedmiotem niestworzonych legend: tu miał być pochowany król Artur, u jej podnóża, w studni, ukryty święty Graal. Założyłem z góry, że kielicha nie znajdę, co oszczędziło mi 3.50 za obejrzenie studni.

dscf1108

Wysokość - 161 metrów nad poziomem morza. Nie jest to zbyt ambitne, choć morze jest całkiem niedaleko a wysokość nad miastem Glastonbury przekracza 120 metrów. W sam raz na zrzucenie zbędnych kilogramów po obiedzie. Tych siedem tarasów, widocznych na zdjęciu, jest do dziś przedmiotem dociekań - nikt nie wie, skąd się wzięły.

dscf1134

Już jesteśmy na szczycie. Od podstawy wzgórza zabrało mi to piętnaście minut najkrótszą, ale najbardziej stromą trasą.

dscf1160

Dziś miasto łączy ze wzgórzem linia autobusowa ale kiedyś pielgrzymowamo do tego miejsca zgoła inaczej. Pielgrzymowano, bo Glastonbury Tor od bardzo dawna był przedmiotem kultu.

dscf1131

Pozostałość po drugim kościele w tym miejscu. Pierwszy pochłonęło trzęsienie ziemi w r. 1275. Ten drugi trwał aż do likwidacji klasztorów przez Henryka VIII. Wieża to niemy świadek różnych ponurych zdarzeń, w tym stracenia Henry'egop Whitinga, ostatniego szefa zakonu w Glastonbury.

dscf1115

Domy i mosty, małe miasta, duże wioski... Wieża jest wspaniałym punktem widokowym, z którego można podziwiać aż trzy hrabstwa: Somerset, Wiltshire i Dorset. Przy dobrej pogodzie widać także Walię. Tak wygląda Glastonbury z lotu ptaka.

dscf1142

To widok na wzgórza Mendip i charakterystyczny nadajnik telewizyjny. Miasto widoczne u ich podnóża to Wells, którego o wiele wyraźniejsze zdjęcia są poniżej.

dscf1153

Ta wspaniała trawa utrzymana jest przez najbardziej naturalną kosiarkę świata... Zbocza wzgórz z utrzymywane są przy pomocy owiec, które pasą się tu co jesieni. Nie stosuje się żadnej innej techniki, z najnowszą włącznie. Efekt - zdumiewający. Jednak najlepsze jest to, co sprawdzone.

dscf1157

Jeszcze mały żarcik naury - wieża jest naprawdę na najwyższym szczycie...

dscf1169

... i dumnie wznosi się nad chyba najciekawszym i najmroczniejszym miastem Somersetu, o którym jeszcze sporo napiszę.

sobota, 12 czerwca 2010, kicior99

Polecane wpisy

  • Surfing safari

    czyli deszczowe wakacje Cóż, może następnym razem trafię na lepszą pogodę. Choć jak widać - niektórych nie odstraszyla... A tu dowód na to, że jednak można surf

  • I znów wiosna

    czyli odkurzam sprzęt i w drogę Trochę się u mnie ostatnio zmieniło (a pewnie zmieni się więcej) więc bywam tu razdko. Ostatnio jednak, mimo poważnej astmy (a m

  • Z wykrzyknikiem!

    Czyli czekamy na polskie upały Od kilku lat intrygowała mnie pewna sprawa. Otóż moją ulicą przejeżdża autobus dalekobieżny z Londynu, a tam, gdzie jest miejsce

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2010/06/12 13:34:50
W ciekawą okolice wybrałeś się.Wzgórze nie tyle imponuje wysokoscią co dobrze zachowana wieżą.A trawniki i na wzgórzu i ponizej wystrzyzone przez te owce prawie na typowo angielskie.
A Twoja kondycja nie taka zła skoro najtrudniejszym wejściem zabrała Ci tylko 15 minut.
-
upl
2010/06/14 07:25:43
wow! niesamowite miejsce :-)
-
2010/06/14 11:02:04
Czy dobrze kojarzę Glastonbury z Glastonbury Festivals?
-
kicior99
2010/06/14 13:02:43
Kojarzysz dobrze, choć sam festiwal jest w Pilton, między Glastonbury i Shepton Mallet.
-
2010/06/14 22:29:35
Ogrod Studni Kielicha (Chalice Well Garden) jest wart zobaczenia, zwlaszcza wiosna. Kilka razy do roku maja darmowy wstep - na pewno w Boze Narodzenie, poza tym we wszystkie wazne celtyckie swieta miedzy 10 a poludniem.
Szczegoly znajdziecie tutaj www.chalicewell.org.uk/

Natomiast Tor zwykle "strzylgy" krowy, czyzby cos sie zmienilo?
-
kicior99
2010/06/15 17:32:46
W przewodniku miałem o krowach i owcach. Natomiast na żywo widziałem tylko owce i kozy gdzieś u podstawy. W każdym razie zwracam honor krowom :)

Najlepsze Blogi
Blog edytowany na licencji:
Teksty i fotografie autora udostępnione na licencji cc-by-sa-3.0. Można je dowolnie kopiować i modyfikować, publikując informacje o autorze i odnośnik do tej strony, za wyłączeniem zastosowań komercyjnych. Wszelkie modyfikacje tekstów i zdjęć także muszą być rozpowszechniane na tej samej licencji. W pozostałych przypadkach obowiązują licencje podane pod materiałami.
Google PageRank Checker

Blog ze stajni: