piątek, 13 października 2017
Porada dnia – zabawa w zdanie

Porada na dziś
Dziś zaproponuję wam zabawę w zdanie. Nie wymaga wiele czasu, można przeprowadzić ją na przykłąd czekając na autobus nlub obierając ziemniaki w kuchni. Po prostu tworzymy w myślach zdanie, na zasadzie wzbogacania i korzystamy tylko z tych słów, które już znamy, w kuchni słowników się nie trzyma. Nie tłumaczenie a właśnie tworzenie, bo o treści zdania będziemy decydować na bieżąco.

Przykład:
drzevo2Zacznijmy od rzeczownika. Niech to będzie drzewo – arbor. Drzewo musi coś robić, nie mamy specjalnego wyboru, więc niech będzie, że rośnie. arbor crescit. O tym wzroście można coś powiedzieć. Zatem arbor cito crescit – szybko. Powiedzmy teraz coś więcej o tym drzewie. Może być na przykład piękne. Nie zapomnijmy uzgodnić rodzajów, drzewo po łacinie to rodzaj żeński. Mamy więc: arbor pulchra cito crescit. Teraz czas na okoliczniki. To drzewo musi gdzieś być, zatem lokujemy je w ogrodzie, nie zapominając, że "in" w tym układzie działa z ablatiwem. arbor pulchra in horto cito crescit. Wreszcie drzewo nie rośnie cały rok, głównie wiosną i latem. Ponieważ wiemy, że określenia czasu są w ablatiwie (ablativus temporis), końcowym efektem zabawy jest: vere arbor pulchra in horto cito crescit.

Teraz pobawmy się nim trochę. Możemy je jeszcze zamienić na liczbę mnogą: vere arbores pulchrae in hortis cito crescunt. Można, celem lepszego zapamiętania, zmienić czas lub wyrazić życzenie, by rosły, stosując koniunktiw (jeśli już go ogarniamy): vere arbores pulchrae in hortis cito crescant – niech wiosną piękne drzewa w ogrodach rosną szybko. Hardcorom na zakończenie proponuję to wpleść w jakieś ACI: hortulanus vere arbores pulchras in hortis cito crescere vult – ogrodnik chce aby wiosną piękne drzewa szybko rosły w ogrodach. Możliwości jest masa. Tak otrzymane zdanie zapisujemy i sprawdzamy powiedzmy za tydzień, kiedy nasza wiedza jest większa, czy nie ma błędów. Oczywiście na różnych etapach nauki nasze próby będą różnej długości i różnego stopnia skomplikowania, ale po jakimś czasie takiej zabawy zdania łacińskie będą już o wiele łatwiejsze do rozpracowania.

Stary adres bloga: https://www.facebook.com/Kiciorus/

| < Październik 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zakładki:
Ulubione

Najlepsze Blogi
Blog edytowany na licencji:
Teksty i fotografie autora udostępnione na licencji cc-by-sa-3.0. Można je dowolnie kopiować i modyfikować, publikując informacje o autorze i odnośnik do tej strony, za wyłączeniem zastosowań komercyjnych. Wszelkie modyfikacje tekstów i zdjęć także muszą być rozpowszechniane na tej samej licencji. W pozostałych przypadkach obowiązują licencje podane pod materiałami.
Google PageRank Checker

Blog ze stajni: